Polyuretan je plastická hmota, kterou zná lidstvo mnoho let. Sériově se vyrábí již déle, než půl století.
Polyuretan v ruce
Uvažujete o koupi obalu na mobil Huawei P20 Lite, jemuž se přezdívá flip nebo knížka? Pa vězte, že půjde o výrobek z polyuretanu. Uvnitř bude pravděpodobně měkká vanička, do které mobil krásně zapadne (obvykle je to v případě, že jde o obal pro konkrétní typ mobilu s přesnými výřezy pro mikrofon či čočky fotoaparátu). Vanička se vyrábí z TPU, což není silikon, ale termoplastický polyuretan. A vnější část obalu je tzv. eko-kůže, a to je opět stoprocentní polyuretan.
Eko-kůže je velmi příjemná na dotek, pěkně vypadá, je relativně pevná a vydrží vám při šetrném zacházení dlouhou dobu.
Polyuretan na nohou
Víte, že polyuretan v podobě eko-kůže nahrazuje kožené stélky obuvi? Výrobce uvádí, že jde o zdravotně nezávadný plast, vždy ovšem záleží na samotném jeho zpracování a přidaných pojivech, lepidlech, barvivech atd., ovšem jednu podstatnou výhodu eko-kůže přece jen skýtá. Ačkoli vypadá jako kůže, v případě stélek obuvi a obalů na mobilní telefony kvůli tomu nemusí umírat zvířata na jatkách. Buďme ke zvířatům ohleduplní, jsou to živí tvorové a nemusíme kvůli naší marnivosti mít za každou cenu kožený nábytek a další běžně užívané předměty.
Polyuretan v posteli
Tam se využívá na výrobu matrací již mnoho desítek let. Nejčastěji jej známe pod výrobním názvem „molitan“. Zdravotní aspekty z hlediska chemického složení polyuretanových matrací jsou na dlouhé debaty, do nichž by se měli zapojit kvalifikovaní odborníci, ale jedno je jisté. Pokud je zdravotní nezávadnost tohoto materiálu opravdu prokazatelná, jeho výhody jsou nesporné – je měkký, prodyšný a velmi příjemný pro posezení na křesle, na židli a samozřejmě i pro usínání. Taková „líná pěna“ je doslova balzámem pro unavené tělo.