Každého z nás po ukončení studia čeká hledání své stabilní pozice na trhu práce, a s tím spojené první opravdové zaměstnání. Tak se pojďme společně podívat na to, jaké jsou možnosti, kde práci hledat, jakým způsobem vzniká pracovní poměr, a jaké jsou podstatné náležitosti smlouvy, kterou budete uzavírat se svým budoucím zaměstnavatelem.
Hledání práce
Dle mého názoru je mnohem lepší hledat práci na webových portálech k tomu určených či rovnou napsat do firem, jejichž součástí byste chtěli být, než abyste se spoléhali na rodinné známé a kamarády. Jistě, že vám rodina a přátelé budou chtít pomoci s hledáním, ale pokud se chcete skutečně osamostatnit, a žít svůj život, je na čase, abyste tento závažný životní krok udělali sami.
Nejen že tím ukážete, že už jste opravdu dospělým a zodpovědným člověkem, ale zejména dojde k tomu, že rodiče poznají, že se na vás mohou spolehnout v mnoha životních situacích. Jakmile najdete pro vás vhodnou nabídku, napište dané firmě, že máte zájem, a nezapomeňte připojit vás životopis.
Pokud vás však nevezmou hned po prvním pohovoru, nevěšte hlavu. Někde na vás čeká zaměstnání, které je pro vás to pravé ořechové. Chce to tedy trpělivost, než se do tohoto bodu dostanete, avšak jakmile tento okamžik přijde, vězte, že vše už půjde lépe, než hledání.
Vznik pracovního poměru
Jakmile bude mít za sebou úspěšně ukončený pohovor, a budete zaměstnavatelem přijati do řady zaměstnanců, tak uzavřením pracovní smlouvy dojde ke vzniku pracovního poměru. A jaké jsou přesné náležitosti daného podstatného dokumentu?
Vždy se jedná o smlouvu, která musí být uzavřena písemně, a to ve dvou vyhotoveních. Aby byla smlouva platná, musí obsahovat následující: den nástupu do práce, místo výkonu práce a druh práce. Dále také může obsahovat délku pracovního poměru, zkušební dobu, mzdu či pracovní dobu.
Dejte si však pozor, abyste na svou pozici nastoupili včas, jelikož pokud zaměstnanec bez závažných překážek nenastoupí, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit.