Kmeny a pařezy ze stromů mohou být báječným materiálem, který lze využít na zahradách. Neříkáme, abyste kvůli tomu káceli všechny stromy na zahradě, to by byla ohromná škoda. Vždy je třeba se zamyslet, zda je to opravdu nutný a nevyhnutelný krok. Vždyť takový strom roste celé desítky let, a potom jeho koruna poskytuje chladivý stín v horkém létě. Ruku na srdce, žádný sebelepší slunečník nemůže nahradit měkké světlo, které je pod korunou stromu, rozptýlené zeleným listím a vlahý větřík, který pod korunou vzrostlého stromu vane.
Když zasáhne příroda
Někdy ale zasáhne příroda, kdy strom onemocní, nebo může i dožít. Někdy strom uschne, umrzne, či ho zasáhne blesk. Tehdy je opravdu třeba odumřelý strom ze zahrady odklidit. Nebo můžeme nějakým způsobem zahradu získat i s několika pařezy, či špalky. Pokud se nám na zahradě nachází pěkný, veliký kus dřeva, nebo starý pařez, můžeme je zkusit dále využít a vrátit jim život do zahrady v jiné podobě. Je zde několik jednoduchých postupů a nápadů, jak tyto báječné kusy stromu využít.
Co se špalky?
o Malé kusy dřeva, jako nízké špalky lze používat jako sedátko k ohništi. Máme-li více kusů, vytvoříme z nich okolo ohniště půlkruh, kruh nebo třeba řadu.
o Dalším tipem, jak skupinu špalků využít, je vytvořit z nich zdroj zábavy pro děti. Stačí špalky postavit do řady, od nejmenšího, do největšího, nebo i střídavě různé výšky a uvidíte, jaká to bude pro děti hra a legrace. Špalky můžeme postavit jen tak do trávy, bude jim to ale slušet i na ploše vysypané mulčovací kůrou, pískem, nebo u drobných kamínky.
o Dáme-li přes dva špalky prkno, získáme jednoduchou lavičku.
o Ze špalků, kmínků nebo pařezů lze vytvořit i přírodní květináč, nebo i větší truhlík. Pokud je špalek nebo pařez již uvnitř zetlelý, postačí měkkou dřevní hmotu odstranit a nahradit zeminou.