Dřevěná pergola – ozdoba našich zahrad
Pergoly si lidé staví pro ozdobu i z ryze praktických důvodů. Je to svým způsobem přístřešek vhodný ke stolování, posezení s přáteli, pro práci na počítači, k tvořivým zálibám i ke hraní našich dětí. Osvěta Pergoly Trutnov, kterou šíří mnoho odborných i laických textů, se zaměřuje především na samotný materiál, z nichž jsou zhotovené. Obvykle jde o konstrukce z hliníku nebo ze dřeva.
Proč dát přednost dřevěné pergole
Přírodnina – mnoho lidí dnes spoléhá na čistě přírodní materiály a vyhýbá se těm syntetickým. Každý z vás by jistě dovedl snadno vyjmenovat ty základní, jako je kámen, bavlněná či lněná textilní vlákna a samozřejmě dřevo. Dřeviny, z nichž se běžně vyrábí nábytek a také pergoly či altány, jsou netoxické a mohou s nimi přijít do styku i malé děti a alergici.
Spousta druhů lazurovacích laků – u pergol z dřevěného masivu nemusíte spoléhat výhradně na několik odstínů přírodního dřeva, např. smrk či borovici. Existuje celá řada mořidel a lazurovacích laků, s nimiž lze opatřit povrch výrobku tak, aby zapadal do koncepce vašeho exteriéru.
Jak je to s údržbou – hliníkové konstrukce pergol jsou prakticky bezúdržbové, ale rozeberme si situaci podrobněji. Když něčím odřete povrch hliníkové pergoly, budou tam jednotlivé vrypy vidět a bude obtížné situaci napravit. Dřevěnou pergolu můžete v místě vrypu, odřenin a dalšího poškození obrousit, napustit penetrací či lazurou a máte zas povrch jako nový. Pergoly ze dřeva rovněž není nutné rok co rok natírat, stačí to jednou za čas dle aktuální situace, např. jednou za 7 let.
Dobře vypadá – co naplat, hliníkové konstrukce jsou rovné a je na nich zkrátka vidět, že prošly umělým výrobním procesem lisů, forem, válcovacích stolic atd. I když opracujete dřevo řezáním, hoblováním či broušením, pokaždé na něm spatříte jedinečné letokruhy – a ty nejsou umělé, jak tomu bývá např. u dýhy dřevotřískového nábytku.